NASA планує побудувати на місяці мініатюрні теплиці

NASA планує побудувати на місяці мініатюрні теплиці

Проект «Місячний вплив на сільськогосподарську флору» (LEAF) проводитиметься у 2026 році під час місії «Артеміда ІІІ». Для американської космічної агенції це буде перший досвід вирощування рослин на Місяці.

Астронавти доставлять на супутник Землі мініатюрні інкубатори, що захищають рослини від надмірної радіації, сонячного світла та вакууму, в яких зростатиме ряска, резуховидка Таля та капуста. Вибір рослин невипадковий, дослідники вважають, що кожна з них зможе відіграти ключову роль у створенні людських колоній на Місяці.

Резуховидку Таля обрали тому, що її генетичний код повністю вивчений, і вчені зможуть точно визначити спричинені радіацією зміни її ДНК.

Ряска відома своєю витривалістю та швидкістю зростання. На Землі вона швидко покриває цілі ставки та озера. Але в космосі ці її особливості гратимуть людям на руку. Для Місяця ряска потенційне джерело кисню. Завдяки відсутності коренів та стебел, а також сферичній формі, ця маленька рослина має бути стійкою до космічних умов.

А третя рослина, Brassica rapa – родичка капусти і броколі, що швидко росте, – за попередніми оцінками зможе забезпечити харчування для майбутньої космічної колонії.

Віце-президент компанії Space Lab Technologies, яка розробила розумні мінітеплиці, Крістін Ескобар, поділився своєю думкою:

— Це дослідження стане ключовим кроком на шляху до розуміння того, як ми можемо використовувати сільське господарство у космосі для підтримки людського екіпажу, прокладаючи шлях до стійких досліджень Місяця та навіть місій на Марс.

Це не вперше, коли рослини вирощують у космосі. Такі експерименти проводилися на Міжнародній космічній станції, але безпосередньо на Місяці рослинництвом займуться вперше.

Рекомендуємо:   Китайський фермер створив гібрид дині та кавуна